Z čeho vychází učení ČCE?
Naše vyznávání je založeno na Písmu svatém a na ničem jiném. Naši předkové vyjádřili své cenné poznání v různých konfesích (vyznáních víry). ČCE po svém vzniku přijala za své - jako dědic odkazu české reformace - následující konfese:
- Apoštolské vyznání víry
- Nicejsko-cařihradské vyznání (381 n.l.), spojující východní pravoslavnou a západní katolickou církev
- Vyznání sněmu chalkedonského
- Athanasiovo vyznání
- Čtyři pražské artikuly vzniklé na podzim roku 1419
- Augsburské vyznání formulované zejména Filipem Melanchthonem (spolupracovník Martina Luthera) a dokončené 25.6.1530
- Bratrská konfese vydané příslušníky staré Jednoty bratrské 14.11.1535
- Helvétské vyznání víry sepsané Jindřichem Bullingerem roku 1561 za švýcarské reformace
- Česká konfese (České vyznání církve podobojí), které vycházelo ze Čtyř pražských artikulů, Apoštolského vyznání a různých luterských spisů.
Tato pestrost není výrazem teologické neujasněnosti, ale důsledkem poznání, že všichni křesťané se snaží svými slovy vystihnout skutečnost, která nás přesahuje. Z toho vyplývá i vzájemná tolerance, respektování svobody a názoru druhého a otevřenost ekumenické spolupráci. Víme, že nejsme jediná organizace, ve které se křesťané sdružili. Ačkoliv naši bratři a sestry v Apoštolské církvi, Bratrské jednotě baptistů, Církvi bratrské, Československé církvi husitské, Evangelické církvi metodistické, Jednotě bratrské, Pravoslavné církvi, Římskokatolické církvi a Starokatolické církvi mají v některých věcech odlišný názor, respektujeme je.