Zpráva faráře o životě sboru v minulém roce pro sborové shromáždění
Rozloučili jsme se se sestrou Beníškovou z Českých Budějovic a také se sestrou Marií Vonkovou z Třeboně.
Radovali jsme se z několika křtů.
Svátost křtu přijali v Českých Budějovicích
Jonáš Budín, Tomáš Hnilička, Larysa Kopytková, Lukáš, Zuzana a Marek Veselých a Zdeněk a Amálka Havlíčkovi
Křest spolu s konfirmací přijal Radek Šmíd
Konfirmováni byli: Žaneta a Josef Reindlovi a Ondřej Havlíček
Bylo požehnáno bylo manželství Lenky Tomkové a Martina Cecavy a manželství Pavly Pokorné a Jana Rabase
Náš sbor je velmi rozmanitý z věkového hlediska. Je jako vícegenerační rodina, za což jsem velmi vděčný. Nevím o žádné jiné organizaci, kde by se člověk setkal s lidmi od nemluvňat, přes dospívající, mládež, střední generaci až po seniory. Myslím si, že v tomto setkávání je mimořádné bohatství a jsem rád, že to tak může fungovat.
Proto jsem se rozhodl koncipovat tuto zprávu podle generací, které se v našem sboru setkávají.
Začnu u našich seniorů.
Setkání seniorů se koná pravidelně v domově s pečovatelskou službou ve Staroměstské, kde máme k dispozici místní kapli. Scházíme se každý týden ve středu k biblické hodině a na největší svátky také k bohoslužbám s vysluhováním Večeře Páně. Schází se zde výhradně sestry, navíc z různých, většinou protestantských církví.
Druhým setkáním seniorů je pravidelná pobožnost v domově důchodců u Hvízdala. Sem chodí bratr Jaroslav Adámek každý čtvrtek, jak říká mezi své „babičky“. Za tuto službu mu velice děkuji.
Do třetice se senioři schází zde ve sboru jednou za měsíc na tzv. Stříbrných liškách, což už je poměrně zavedený pojem. Pokud počasí dovolí, býváme také na zahradě.
Střední generace.
Samozřejmě neexistuje žádný ostrý předěl. Střední generace se však většinou schází na biblické hodině každé úterý. Probíráme postupně a podrobně Matoušovo evangelium a ještě nám to asi nějaký čas vydrží. Biblická hodina nespočívá jenom ve výkladech faráře. Je to zároveň rozhovor nad zkušeností každého z nás s biblickými texty a jejich promítáním do našeho života. Jsem rád, že se toto společenství poněkud rozrostlo, protože setkání s Biblí je osou křesťanského života, který naše tradice právem zdůraznila.
Ke střední generaci bych zařadil i tzv. společenství Zahrádka, které se schází kolem rodiny Cibochových, kteří k tomu v zimních měsících poskytují i vlastní byt. I sem přichází různé generace. I zde se člověk setká s biblickou zvěstí a také s jejími velmi praktickými důsledky pro setkávání lidí a jejich obnovu – tělesnou i duchovní.
Zároveň sem patří i zmínka o chráněné dílně, založené bratrem Cibochem, kterou v současné době vede br. Muroň a ve které se osvědčuje mnoho členů našeho sboru. Je jedním z konkrétních naplnění toho, k čemu nás Bible vede.
K dalším aktivitám pro střední generaci patří Zpívání pro radost pod vedením br. Josefa Hejzlara a Johany Matějkové. Hudebním počinem jsou také Boží trouby – setkání pozounistů a jiných přátel lesklého plechu, které od září funguje jako odnož celocírkevního občanského sdružení Consonare.
K akcím pro střední generaci patří také několik koncertů, zejména koncert Fráňova souboru. Uspořádali jsme také sborový výlet do Písku.
Mládež
Mládež se setkává ve středu. Od sedmi hodin, maximálně od půl deváté. Mládežníci se aktivně účastní i další práce ve sboru – zejména při práci s dětmi – na táboře i na potáborovém setkání, při organizaci dalších akcí, při Noci kostelů, při rozloučením se školním rokem a v nedělní škole. Zároveň se setkávají v rámci seniorátu i na celocírkevní úrovni. Jediná neřešitelná věc, která tento sbor provází je, že mládežníci většinou po střední škole odchází do světa na studia. Potěšitelné je, že i tam zase personálně dotují místní sbory naší církve.
Myslím si, že k mládeži se dají přiřadit i konfirmandi – jednak pro generační blízkost a jednak pro svou aktivitu, kterou se účastní zejména v organizování aktivit pro menší děti.
Děti.
Děti se ve sboru pravidelně setkávají v pátek na svém „nábožku“. Je to prima parta, která je takovým základem pro všechny další akce. Dále je pro děti každý týden připravena nedělní škola, kde fungují tři oddělení od nejmenších po nejstarší.
Důležitým setkáním je každoroční tábor. Svou stálou základnu jsme našli v Moravči, kde díky vstřícnosti místního sboru vždy postavíme svou Dakotskou vesnici. Téma loňského tábora bylo Mojžíš, princ egyptský. Letos bychom chtěli navázat pokračování na téma K svobodě je dlouhé putování. Dík za tento tábor patří celému týmu v čele s Čestmírem Sládkem.
Děti se pak během roku setkávají na potáborových setkáních, loni vždy v Kaplici – v prvním jsme uspořádali výpravu za Yettim a v druhém jsme propadli kouzlu divokého západu.
Rád připomenu také Vánoční hru, kterou letos s dětmi nacvičovali Urzsula a Martin Klewarovi a která měla vynikající ohlasy.
Dětí se také týká biblický kroužek v MŠ Nerudova, který je otevřen od tohoto školního roku a kam dochází zhruba 8 dětí.
Vedle všech těchto akcí se pak konají aktivity, které jsou otevřeny všem.
Zmiňoval jsem již sborový výlet, kterých loni proběhlo více – např. do Bucheru a Attersee, stejně jako sborový den s diakonií. Patří sem i tradiční Vítání jara na Černé věži a Sederová večeře v Kaplici s výletem pro děti, anebo adventní rodinné setkávání.
Velmi významnou akcí, na které se podílí obrovský počet spolupracovníků je Noc kostelů, která je hojně navštěvovaná lidmi z města i okolí. Hlavním tahounem a organizátorem je bratr Jan Matějka.
Vedle toho náš sbor hostil konvent s následnou presbyterní konferencí.
Když jsem už zmínil výlet do Attersee, je potřeba připomenout partnerství se sbory v Linci a Pasově. V loňském roce jsme hostili hlavní setkání spolupracovníků, tématem setkání byla práce se seniory v církvi.
Za rámec sboru sahá ještě zajišťování duchovenské péče ve vazební věznici v Českých Budějovicích.
Je jasné, že to, co jsem právě vyjmenoval, jsou spíše ty viditelné projevy sborového života. To samozřejmě není všechno. Jsou ještě dvě oblasti, které jsou pod povrchem. První z nich je pastorační péče. Ta samozřejmě nezahrnuje jenom rozhovory a návštěvy faráře, ale desítky, stovky a možná tisíce rozhovorů, kterými se navzájem povzbuzujeme, podpíráme, pomáháme si v řešení problémů. Patří sem i další pomoc, která je poskytnuta, mnoho a mnoho drobných činů, které ukazují, že ve sboru je možné přijít s žádostí o radu a o pomoc.
Druhým „neviditelným“ projevem je každodenní práce, která zajištuje chod tohoto sboru po praktické stránce - z hlediska financí, účetnictví, správy budov, zajištění ohlášek, církevního tisku, hudebního doprovodu, zajištění občerstvení, odvozu na bohoslužby a mnoha a mnoha dalších služeb. Jsou to další stovky a tisíce hodin, které stojí za fungujícím sborem a také nemalá finanční oběť, kterou svůj sbor podporujete. Díky za to.
Jako poslední jsem si nechal bohoslužby. Jsem rád, že na každých našich bohoslužbách se projevuje úžasná pestrost našeho společenství v praxi. Že na nich žádná generace nechybí, že se chceme setkávat, radujeme se ze vzájemného společenství, scházíme se u Večeře Páně.
Marek 10:29 Ježíš jim řekl: "Amen, pravím vám, není nikoho, kdo opustil dům nebo bratry nebo sestry nebo matku nebo otce nebo děti nebo pole pro mne a pro evangelium,
30 aby nyní, v tomto čase, nedostal … stokrát více domů, bratří, sester, matek, dětí i polí a v přicházejícím věku život věčný.
farář David Nečil