O sederové večeři

Letošní sederovou večeři jsme chtěli jako každý rok zahájit výletem. Tentokrát jsme si vybrali jako cíl naší výpravy Velešínský hrad. Nalákala nás zejména majestátní podoba hradu:

Hrad Velešín ve 13. století:

 

 

 

 

 

Zjistili jsme ovšem, že jde o typickou klamavou reklamu:

Hrad Velešín dnes:

 

 

 

 

 

Rozhodující však nakonec bylo počasí. Protože jsme si místo požehnaných Velikonoc přáli veselé Vánoce, změnili jsme se nakonec program. Bylo to moudré jednak k tomu, že jsme neměli dostatek běžek a jednak k tomu, že v okolí Kaplice povážlivě docházejí zříceniny - takto jsme si jednu ušetřili na příští rok. V přespříštím roce si budeme muset sami nějakou vyrobit.

Navštívili jsme tedy na doporučení Blanky Šmídové českobudějovickou Hvězdárnu a planetárium. Možná jste tak jako já tuto instituci navštívili naposledy se školním výletem. Doporučuji proto znovu se tam vypravit - s dětmi, vnoučaty nebo jenom tak - paní Vlasta Faltusová se nás ujala a starala se o nás přímo vzorně. Celé to bylo nesmírně vesmírně zajímavé.

Na oběd jsme se jako čerství bezdomoci vrátili do kostela. Hráli jsme spoustu her, které vymýšlela Katka Sládková, což se jí stalo osudným a pak taky my dva faráři, jak o tom svědčí naše fotogalerie. Připomněli jsme si také událost Exodu - děti jásaly zejména nad deseti ranami egyptskými.

 

V Kaplici nás už čekala úžasná sederová večeře - dílo Věry, Mirky a dalších věrných pomocníků a pomocnic. Částečně nepravověrný, ale zato velmi chutný byl beránek - dar rodiny Komrskových.

Domácí pán kaplický vedl pořad tentokrát podle mesiášské hagady - tedy podle sederové večeře, kterou slaví Židé věřící, že Ježíš je Mesiáš. Jako bonus jsme se pak všichni naučili hebrejskou abecedu. Pro zopakování můžete kliknout tady.