Něco málo o letošním Vítání jara na Černé věži - doplněno o nové fotografie

Po páté hodině se bronzová socha J. V. Jirsíka nestačila divit. Kolem jejího úpatí se začaly rojit nenápadné skupinky lidí, kteří nezapadali do žádné z kategorií obvyklých pro tuto hodinu. Nešlo ani o barové povaleče, kteří by se trousili domů z nedalekého pohostinství ani o zaměstnance technických služeb města starající se o úpravu chodníků ani o bezdomovce, které vyhnal mráz z jejich útulků. Byli to účastníci tradičního vítání jara na Černé věži.

Letos padl jeden z pilířů našeho vzdělávacího systému. Všichni jsme se ve škole učili, že první jarní den nastává 21. března. Letos však astronomické jaro připadlo už na 20. března a bude tomu tak minimimálně do roku 2020. Viz tento odkaz.

Díky věžnému panu Vančurovi a jeho milé paní, kteří obětavě přinesli klíče od věže už v tuto nelidskou hodinu, jsme mohli krátce po půl šesté zahájit výstup do útrob Černé věže. Jejích 225 schodů, jsme zdolávali jako ve snách, někteří spali doslova.

Shromáždili jsme se těsně pod ochozem, abychom ve svěžím mrazivém vzduchu vyslechli několik hřejivých slov, zazpívali si a vyslechli malý rodinný koncert, v němž J. S. Bacha hrál Ota Šmída a Jethro Tulla zastupoval Antonín Šmíd.

Lehce po šesté hodině jsme pak zdolali těch několik posledních schodů na ochoz, kde se do nás nemilosrdný východňák (podle vzoru severák) opřel naplno.

Předpověď byla nejistá. Různé webové stránky slibovaly různé předpovědi pro České Budějovice a to od deště, přes zataženo, občasné sněhové přeháňky až po invazi kobylek. My jsme si naštěstí pro vítání jara vybrali správný server Seznam.cz, který nám přepověděl jasno až polojasno.

A opravdu nebe bez mráčku slibovalo úchvatnou podívanou. Kolem čtvrt na sedm začal obzor nad Dubičňákem zlátnout, mezi stromy se objevil záblesk jako by stromy hořely a netrvalo dlouho, nad kopce se vyhoupl zlatavý kotouč, který je možné sledovat okem jenom těch pár prchavých vteřin. Těžko tu krásu popisovat. A tak víte co, přijďte se příští rok podívat s námi. 

P.S. A to ještě netušíte jaké sladké překvapení čeká všechny účastníky dole pod věží. 

Nové fotografie - panorama Českých Budějovic z Černé věže:

http://photogallery.kohl.cz/vitani-jara/

Odkazy na fotky:

https://plus.google.com/u/0/photos/108232017000706623361/albums/5857335285222477329

odkaz na článek a fotky v českobudějovickém deníku: 

http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/dve-desitky-nadsencu-vitaly-na-cerne-vezi-prvni-jarni-usvit-20130320.html

 

 

 

 


Zamyšlení na Černé věži

Kdo z nás by nechtěl najít poklad. Ale kde takový poklad hledat? Možná v nějaké tajné zapomenuté chodbě někde na hradě. Nebo ještě lépe na krásném tichomořském ostrově. Tam by bylo určitě tepleji než tady.

V bibli je jeden příběh pokladu. Ježíš vypráví: Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole. Matoušovo evangelium 13. kapitola

Je tu poklad, něco nesmírně cenného, co ovšem našel někdo při obyčejné práci na poli. To je houby romantika. Žádný úkryt v pirátské jeskyni ani v honosném sídle krále. Pole je něco docela obyčejného, všedního – nic nenasvědčuje tomu, že by mělo nějakou zvláštní hodnotu. Obyčejná, každodenní, všední a nejspíš i úmorná je i ta práce, kterou člověk na poli dělá.

Ale zkuste to vzít obráceně. Že totiž právě v našich všedních dnech je schován poklad - poklad Božího království. Někdy jsou šedé a únavné, plné kamení, více nebo méně úrodné. Je v nich ale skryt poklad, který může změnit náš život. Chceme-li najít něco nesmírně cenného, nemusíme hledat někde jinde, někde mimo naši všední realitu, v nějakém úniku do nebeských sfér nebo krásných zážitků. Ježíš mluví o tom, že poklad máme doslova u nosu. Nalézá se mezi bodláčím a kamením, skrytý tam, kde by ho nikdo nehledal, nečekal.

A ten člověk jde, a to pole koupí. Logicky. Kdyby poklad jen tak a odnesl – je to krádež. I kdyby ho poctivě odevzdal, měl by nárok maximálně na 10%.

Jinak řečeno: nejde si vzít jenom ten poklad - je nutné vzít (nakoupit) to celé komplet - poklad i s polem. A není to tak v našem životě? V našich vztazích. Určitě bychom raději vzali jen drahokamy, jenom to nejlepší a ostatní zahodili do popelnice. Vybrali si jen ideální svět, ideální práci, ideální manželství, ideální děti a rodiče, ideální sousedy - ideální všechno... Jenže podobenství je o tom, že to nejde. Koupit se to musí celé. Komplet. I s polem - a v něm vykopávat poklady.

Jsou věci, které zhodnocují náš život. Dobré setkání. Chvíle radosti z něčeho co se opravdu povedlo. Nečekaná pomoc v pravý čas. Nebo třeba jenom milá esemeska nebo úsměv. To všechno jsou věci jako malé drahokamy, které najdeme. Člověk ale předtím musí koupit celé pole. Se vším tím plevelem a kameny a hlínou, aby se k tomu pokladu dostal. Možná právě proto mají ty cenné drobnosti takovou cenu. Jsou skutečně vykoupené.

To je obraz pro Boží království. To je obraz víry – když člověk přestane utíkat do iluzí, přestane prázdnotu ve svém životě vyplňovat hromaděním věcí či zážitků, ale v důvěře dostane odvahu přijmout celý život i s jeho putováním i s tím co je zemité a přízemní.

Víra znamená odvahu koupit to pole komplet. Tj. přijímat – náš svět, naší realitu jako místo, kde se objevuje Boží království. I když kolem je spousta balastu - zla, násilí, nevěry, prázdnoty - které jakoby tomu odporovaly. S nadějí že zlo nemá poslední slovo, že nemá budoucnost.

Platí to mezi lidmi: ty, se kterými se setkáváme, můžeme přijímat pouze jako celé osoby. S jejich stinnými stránkami a těžkostmi. Jen potom můžeme objevovat a těžit i z jejich obohacujících a hodnotných stránek. V každém člověku je skryt poklad. Někdy je potřeba vynaložit hodně trpělivosti a výdrže, abychom ho našli. Poklad bývá malý a pole velké. Ale poklad za to přece stojí.

Platí to i ve vztahu k sobě samým. Musíme se naučit přijímat se „komplet“, s tím dobrým co v nás je, i s tím, co bychom nejraději neviděli, na co bychom strašně chtěli zapomenout. I my jsme zaneřáděni jako nějaké zarostlé, někdy dost pohnojené pole. Ale i v tom „kompletu“ dobrého a zlého v nás, se dá nalézt poklad Božího království. Přesněji: pouze a právě v něm.

Člověk z našeho příběhu musel prodat všechno, co měl, aby mohl to pole koupit. Cesta k tomu, abychom něco získali, vede přes to, že člověk něco opouští. Třeba svoje představy o ideálním světě, svoje nároky na druhé, představu o své nenahraditelnosti, mění náhled na to, co v jeho životě má hodnotu, čemu přikládal dosud absolutní váhu a důležitost – tím získáváme a objevujeme to, co je skutečně cenné. Je to velká a odvážná sázka. Někdy se tomu neodvážíme věřit. Držíme se svých malých jistot, kterých se můžeme dotknout. A tady se po nás chce rozloučit se s tím, co máme jisté a s třesoucí se rukou a hlavně srdcem, se vydat za něčím, co svou pravou hodnotu ukáže možná až někdy za dlouho, v budoucnosti.

Jenže vypadá to, jakoby na to zrovna člověk investující do pole s pokladem vůbec nebral ohled. Má radost, že nalezl něco tak cenného a bez ohledu na důsledky prodá všechno co má a nakoupí to pro něj nejdůležitější.

A tak si za nás přeju, abychom všichni objevili poklad, který dává člověku odvahu přijmout svůj život i tento svět v celku a co mu dává hodnotu.