Elektronické Bible

Pokud se zajímáte o studium Bible, chtěl bych Vás informovat o několika pomůckách, které Vám usnadní život. Na webu je mnoho odkazů na různé biblické databáze a vyhledávače. I když svět patří cloudcomputingu, já jsem ze staré školy a ani dnes každý nemá připojení na internet vždycky. Zvolil jsem proto jen ty projekty, které člověk může mít za všech okolností ve svém počítači. Zároveň je spojuje to, že jsou všechny zdarma.

1. Theophilos

theophilos

Jednoduše řečeno Bible pro Váš počítač. Velmi propracovaný nástroj z dílny slovenských nadšenců, který umí zobrazit biblický text. 

Program se musí nainstalovat, standardně je v angličtině, ale hned po spuštění si v sekci nástroje můžete zapnout češtinu.

Theophilos obsahuje pouze středověký anglický překlad (King James Version), každý další si však můžete stáhnout ve formě samostatných souborů. Tyto překlady najdete na stránkách v sekci Download books. Stačí vždy soubor stáhnout, kliknout na něj - rozbalí se do příslušné složky a objeví se pak v hlavním menu programu.  

 Pro české uživatele jsou k dispozici zdarma dva hlavní překlady - tj. ekumenický a kralický. Ve zvláštním modulu si můžete stáhnout i deuterokanonické knihy v ekumenickém překladu. Na stránkách najdete i překlad zvaný Bible 21 a KMS. Využít můžete i moduly pro mnoho dalších jazyků, mnoho je jich zdarma, některé jsou placené.  Za zmínku stojí Nový zákon v původním znění - tedy v řečtině. Jsou to však edice vesměs z 19. století, které tak nemohou zohlednit velký posun biblického bádání.

Výhodou programu je, že se z něj dá kopírovat biblický text k ocitování - buď obyčejně přes schránku nebo tak, že zadáte rozsah textu od-do konkrétního verše či kapitoly a zvolíte jednu z pěti voleb grafické úpravy. Rozsah kopírování je omezen zhruba na jednu kapitolu kvůli autorským právům.

V textu lze vyhledávat fulltextem doplněným o několik jednoduchých parametrů.

Ovládání je poměrně logické a intuitivní, ikonkové menu lze konfigurovat. Program nabízí i další volby - například porovnávání více textů pomocí oken, vytváření vlastních poznámek a záložek. Je možné stáhnout či dokoupit další moduly - překlady, komentáře, biblické slovníky i multimediální obsah.

Stránky programu: http://www.theophilos.sk/

2. Konkcep

Konkcep

Pokud jste pravidelnými čtenáři Bible, pak vám jistě pojem konkordance není neznámý. Je to vlastně pradávný předchůdce dnešního fulltextu . V knižní podobně se jedná o kompletní seznam slov, která se  v Bibli nacházejí , seřazený podle abecedy. Každé slovo je opatřeno odkazem na kapitolu a verš, kde lze tento odkaz nalézt.

Konkcep je totéž v elektronické podobě. Jeho autorem je pan Bohumil Michal. V současné době provozuje online konkordanci na stránkách http://www.fit.vutbr.cz/~michal/kr/kkwww/

Samotný program pochází z roku 1994 a je bez jakékoliv aktualizace. Z toho vyplývá, že je to program, který neohromí žádného počítačového nadšence, leda jako úžasný doklad o tom, jak se programovalo v počítačovém pravěku. Program je to 16bitový tedy primárně určený pro DOS, nedá se ovládat myší, funguje na staré kódovací stránce, takže má problémy s češtinou.

Důvodem proč se o něm vůbec zmiňuji je, že je naprosto nenahraditelný pro práci každého, kdo se zabývá Biblí jakožto pracovním nástrojem. Konkcep totiž plně respektuje zákonitosti a záludnosti češtiny a dokáže v biblickém textu najít jakékoliv slovo a to ve všech tvarech, číslech, pádech, osobách případně časech. Nikoliv jako klasický fulltext, který hledá jenom přesnou shodu řetězce, ale podle slova jako takového. Zadáte-li do Koncep vyhledat slovo šel vyhledá to jeho výskyt i ve tvaru šli, šla ale také jít, jdouce apod.

Je to mimochodem jediná konkordance k ekumenickému překladu, což je na pováženou uvážíme-li, že tento překlad vznikal v 60. letech 20. století.

Program se obecně těžko shání a kvůli podivné politice biblické společnosti bylo v jednu chvíli zakázáno provozovat ho s textem, takže po zadání slova zobrazoval jenom odkazy.  Verze kterou vlastním já, dokáže zobrazit text a v něm zvýrazní hledaný výraz.

Poznámky k instalaci:

Pokud program na webu nenajdete, je možné napsat autorovi, který má email na výše zmíněných stránkách. Pro svou potřebu jsem umístil záložní kopii na stránky www.volny.cz/necil. Tam naleznete soubor konkcep.zip, který můžete rozbalit, nakopírovat do složky, jejíž název nemá více než 8 znaků a spustit kliknutím na soubor kk.exe. Ve  Windows 7 potřebuje speciální dávkový soubor ke spuštění, aby přepnul na kódovou stránku 852 a zobrazoval češtinu. Program se musím spustit dávkovým souborem kk7.bat

V 64bitových systémech nelze program spustit vůbec a je potřeba použít speciální emulační program DOS Box. Najdete ho zdarma na stránkách http://www.dosbox.com/. Příslušný konfigurační soubor a stručný návod najdete také na www.volny.cz/necil - soubor 64bit.zip

3. Bible v mobilu

Biblických textů do mobilu je určitě více. Mně se nejvíc osvědčila klasická javová aplikace Go Bible. Po nainstalování do mobilu v ní můžete listovat, zobrazovat jednotlivé knihy, kapitoly i verše. Součástí je i jednoduchý fulltextový vyhledávač.

Český ekumenický překlad a Bibli21 najdete na stránkách http://bible.kvalitne.cz/, případně můžete instalovat i anglickou King James Version na původních stránkách projektu http://gobible.jolon.org/.

Své znalosti němčiny si můžete vylepšovat s německou verzí s vtipným názvem Mobible, kterou najdete na stránkách http://www.multikoop.de/wordpress/2005/08/10/mobible-die-handybibel/

4. Hesla Jednoty bratrské

hesla

Posledním programem je pomůcka pro čtení Bible Hesla Jednoty bratrské. Jedná se o krátké texty vylosované a vybrané na každý den v roce doplněné luterským liturgickým čtením. Autorem elektronické verze je pan Josef Straka program naleznete na jeho stránkách http://www.volny.cz/josef.straka/ v sekci Download.